а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алат

мн. алати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4920
Орудие или прибор за еден занает или за рачна работа.
Англиски: tool Турски: alet Албански: vegël
Употреба: Технологија
Примери:
Слегнеш ли долу в чаршија, минеш ли покрај дуќани - пукот и врева - работа и алат полно чекмеџе!
Таму беа сместени дрвата, а по ќошињата имаше и некои греди, пратја и алати.
Изведенки
1. алатец м.
хип.
2. алатен прид.
алатниот