а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алатница

мн. алатници
Вид збор: Именка, женски род
Просторија каде што се прави или чува алатот.
Употреба: Економија
Примери:
Се слушаше чукање од алатницата.