а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алатка

Види и: алат (м.)
мн. алатки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7265
Орудие, одделно парче од алатот.
Англиски: tool Турски: alet Албански: vegël
Употреба: Технологија
Примери:
Таа ја фрли кафеавата торба за алатки на подот и му се фрли во прегратка.