а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аларм

мн. аларми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18436
1. тревога
Англиски: alarm Албански: alarm
Примери:
Силното пиштење на сирената даде знак за аларм.
2. Апарат за тревога.
Англиски: alarm Албански: alarm
Примери:
Скоро сите скапи возила имаат аларм.