а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алармира

алармираат; алармирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 32621
Даде, дава знак за тревога, предупреди, предупредува.
Англиски: alert
Примери:
Истрелот ја алармира полицијата, која ја растера толпата.
Нискиот стандард постојано алармира.
Изведенки
алармирање ср.
глаг. им.