а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алармен

алармниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52322
Што служи за означување аларм.
Примери:
Во Банката имаше алармни уреди на секој чекор.
Алармното ѕвонче се огласи.