а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алармантен

алармантни
Вид збор: Придавка
Ранг: 19353
предупредувачки
Англиски: alarming
Примери:
За него настанот беше алармантен знак за да се започнат подготовките.
Алармантна појава.
Алармантни реакции.