а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аландарка

мн. аландарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35235
Жена скитничка, алапачка, што шета по куќи.
Англиски: tramp
Употреба: Архаизам
Примери:
Шетала како аландарка нагоре-надолу.