а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алаброс

Вид збор: Придавка
За фризура на војнички начин (како четка), војничко стрижење.
Англиски: crew cut Турски: alabros Француски: à la brosse
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
бесплатно алаброс стрижење и бричење