а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алабастер

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54753
Градежен материјал, ситно зрнест гипс со бела боја.
Англиски: alabaster
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
алабастерски прид.
алабастерскиот