а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акушер

мн. акушери
Вид збор: Именка, машки род
Лекар, медицинско лице специјализирано за породување.
Англиски: midwife
Употреба: Медицина
Изведенки
акушерка ж.
мн. акушерки