а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акустичен

акустични
Вид збор: Придавка
Ранг: 15852
1. Што се однесува на акустиката.
Англиски: acoustic
Примери:
Акустичен впечаток.
Акустичен преглед.
2. Што е погоден за пренесување звук.
Англиски: acoustic
Примери:
Акустична гитара.
Акустична сала.
Изведенки
1. акустично прил.
2. акустичност ж.