а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акуратен

акуратниот
Вид збор: Придавка
Што е точен, уреден, прецизен.
Англиски: accurate
Примери:
Му се предаде во рацете на акуратниот возач и полека се смести на предното седиште.
Изведенки
акуратност ж.