а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акупунктура

(едн.) акупунктурата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31845
Начин на лекување болести со забодување игли во кожата, примен од традиционалната кинеска и јапонска медицина.
Англиски: acupuncture
Употреба: Медицина
Примери:
Со помош на акупунктура тој ослабнал десет килограми.