а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акумулира

акумулираат; акумулиран; акумулирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 19360
1. Насобере, насобира нешто на едно место.
Англиски: accumulate Албански: grumbulloj
Примери:
Фондот ги акумулира средствата во неколку сектори.
2. (се акумулира) се насобере, се насобира
Англиски: accumulate Албански: grumbulloj
Примери:
Водата се акумулира во неколку базени, а потоа се прочистува.
Изведенки
акумулирање ср.
глаг. им.