а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акузатив

(едн.) акузативот
Вид збор: Именка, машки род
Четврти падеж во кој дејствието е насочено против предметот.
Латински: accusativus Англиски: accusative
Употреба: Граматика
Примери:
Реченицата содржи акузатив со инфинитив.