а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акт-студија

мн. акт-студии
Вид збор: Именка, женски род
Студија, цртеж од голо човечко тело.
Англиски: study from the nude
Употреба: Ликовна уметност