а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

актуелен

актуелни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3756
1. современ
Англиски: modern Албански: bashkëkohor
Примери:
Ова е актуелно дело што ги следи сите најнови движења.
Овие теми се актуелни.
2. Важен во сегашниот момент.
Англиски: current Албански: i nevojitshëm
Примери:
Тој е актуелен претседател на Здружението.
3. вистински, фактички
Англиски: actual Албански: real
Примери:
Актуелната состојба е сосема поинаква.
Изведенки
актуелност ж.