а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

актуар

мн. актуари
Вид збор: Именка, машки род
Математичар со познавања од економијата и статистиката којшто може да ги пресмета ризиците и финансиските последици од непредвидливи настани.
Англиски: actuary
Употреба: Економија