а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

актуализација

мн. актуализации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23478
Обновување, осовременување, доведување во важност за сегашниот момент, за сегашноста.
Англиски: actualization
Примери:
Со претставувањето на текстовите се врши нивна актуализација.