а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

актовка

мн. актовки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16819
1. Едночинка, драмски текст во еден чин.
Англиски: one-act play Албански: njëaktësh
Употреба: Сцена
2. Чанта со акти.
Англиски: briefcase Албански: çantë
Примери:
Брзаше со црна актовка во рацете.