а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

актинидија

мн. актинидии
Вид збор: Именка, женски род
Суптропско овошно дрво, што расте како лозата, со плодови со влакнеста тенка обвивка, однадвор кафени, внатре зеленкасти со киселкав вкус.
Англиски: kiwi Албански: aktinidia, kivi
Употреба: Ботаника