а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

активност

мн. активности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1182
дејствување, работа
Англиски: activity Албански: aktivitet
Примери:
Учениците покажаа голема активност на часовите.