а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

активист

мн. активисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9064
Активен член на некоја група, заедница; човек што се занимава активно со политика или со некоја друга работа.
Англиски: activist
Употреба: Политика
Примери:
Тој е голем активист.
Активистите ја направија програмата и ја реализираа.
Изведенки
1. активистка ж.
мн. активистки
2. активистички прид.
активистичкиот
3. активизам м.
Пример: политички активизам