а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адаџо

Вид збор: Прилог
Знак за темпо; бавно, полека.
Англиски: adagio
Употреба: Музика и танц
Изведенки
адаџо ср.
адаџото
Музичко дело или став од такво дело што се изведува во бавно темпо.