а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автономизира

автономизираат; автономизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави нешто да стане слободно и самостојно, да стане автономно.
Англиски: make autonomous
Изведенки
автономизирање ср.
глаг. им.