а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автомобил

мн. автомобили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1031
Индивидуално моторно патничко возило на четири тркала.
Англиски: automobile Албански: makinë
Примери:
спортски автомобил
отворен автомобил
стар автомобил
Изведенки
автомобилски прид.
автомобилскиот
Пример: автомобилски гуми