а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автомобилизам

(едн.) автомобилизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Дејност, работа со автомобили.
Албански: automobilizëm
2. Натпреварување во брзо возење со автомобили.
Англиски: car racing Албански: garë me makina