а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автомеханика

Вид збор: Именка, женски род
Област што се занимава со работата на автомобилот, на неговиот мотор.
Примери:
Од индустријата најразвиени се хемиската, металургијата, автомеханиката, текстилната индустрија и производството на храна.
Изведенки
автомеханички прид.
автомеханичкиот
Пример: автомеханичка скала