а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автоматизира

автоматизираат; автоматизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Воведе, воведува автоматски машини, апарати во одделни процеси на работа, на производство.
Англиски: automate Албански: automatizoj
Примери:
Новата управа ја автоматизира фабриката.
2. Изврши, врши дејство по автоматизам, несвесно и механички.
Англиски: automate Албански: automatizoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа ги автоматизира сопствените движења.
Изведенки
автоматизирање ср.
глаг. им.