а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автоматизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37991
Состојба во која производството се одвива со помош на автомати, без човечка интервенција.
Англиски: automation
Употреба: Технологија
Примери:
Автоматизацијата во прехранбената индустрија достигна висок степен.