а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автоматизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15612
Способност да се извршуваат несвесно одделни дејства.
Англиски: automatism
Примери:
Одеше на работа и се враќаше, се работеше по автоматизам.
Таков автоматизам во работата не е виден.