а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автократизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Неограничено, апсолутистичко владеење на еден човек; самовластие што со сите средства ја ограничува слободата на граѓаните.
Англиски: autocracy
Употреба: Политика