а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автоклуб

мн. автоклубови
Вид збор: Именка, машки род
автомобилски клуб
Англиски: automobile association
Примери:
Тој годинава ќе се натпреварува за македонскиот автоклуб „Макпетрол“.