а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автокефален

автокефални
Вид збор: Придавка
Ранг: 31713
Што има карактеристики на автокефалност.
Англиски: autonomous
Употреба: Црковен термин
Примери:
Нивната православна црква е прогласена за автокефална со кралски декрет.