а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

автокамп

мн. автокампови
Вид збор: Именка, машки род
Заграден простор за кампување во приколки, бунгалови и шатори.
Англиски: camping site
Употреба: Туризам
Примери:
Крај патот беше подигнат голем автокамп, во кој летуваа деца од целата земја.