а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авка

авкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 45430
1. За куче - испушта специфичен звук, лае со смален интензитет.
Англиски: bark Албански: leh
Примери:
Во дворот авкаа кученцата.
2. Зборува нешто брзо и со повисок тон, без некое значење прави врева.
Англиски: bark Албански: leh
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Тие само авкаат, ама ништо не работат.
Изведенки
авкање ср.
глаг. им.