а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авијација

мн. авијации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18184
1. Средства за летање, за движење по воздух: авиони, хеликоптери и сл.
Англиски: aviation Албански: aviacion
Употреба: Технологија
Примери:
Воена авијација.
Цивилна авијација.
2. Воздухопловство во армијата.
Англиски: air force Албански: forca ajrore
Употреба: Воен термин
Примери:
Нападна непријателската авијација.