а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авет

мн. авети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24401
зол дух
Англиски: ghost Српски: авет
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се шета како авет низ чаршијата.
Изведенки
аветински прид.
аветинскиот
Пример: аветински град