а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аван

мн. авани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16154
Сад, обично метален, за толчење кафе, црн пипер, слануток и др.
Англиски: mortar Турски: havan
Примери:
Таа го столчи сланутокот во аванот.
Изрази
Мати вода во аван - залудно работи.