а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авантура

мн. авантури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3042
1. Возбудливо, необично доживување, несекојдневна случка.
Англиски: adventure Албански: aventurë
Примери:
Љубовна авантура.
Стана витез скитник и тргна по светот со своето оружје и коњот, барајќи авантури.
2. Несигурен, ризичен потфат, со непредвидливи последици.
Англиски: risk Албански: aventurë, rrezik
Примери:
Еден марш во неосвоени терени, во ваков снег навистина е авантура и самоубиство.