а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авансира

авансираат; авансирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Даде, дава аванс, предвреме даде, дава како влог дел од договорен износ.
Употреба: Економија
Примери:
Владата ги авансира изданијата на оваа издавачка куќа.
Изведенки
авансирање ср.
глаг. им.