а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

авангарден

авангардниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10347
Што е предводнички, претходнички, напреден, истакнат.
Англиски: vanguard Француски: avant-garde
Примери:
авангардни литературни струења
Изведенки
авангардност ж.
Пример: уникатност, елеганција и авангардност во секое парче облека