а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абревијатура

мн. абревијатури
Вид збор: Именка, женски род
скратеница за сложен назив
Англиски: abbreviation
Примери:
МАНУ - Македонска академија на науките и уметностите.