а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абраш

мн. абраши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14329
1. Рус човек со бенки на лицето.
Турски: abraş
Примери:
Лицето му се подисчистило и станал најубавиотот абраш што го познавам.
2. Коњ со бело под опашката или на муцката.
Употреба: Зоологија