а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абразивен

абразивниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на абразив, што е од абразив.
Англиски: abrasive
Примери:
Абразивни средства за чистење во домаќинството.