а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абиогенеза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Теорија која го разгледува создавањето на живот од нежива материја.
Англиски: abiogenesis
Употреба: Биологија
Примери:
Ние сѐ уште не можеме да ја објасниме абиогенезата, а камоли вселенското пространство.
Креационизмот тврди дека натприродното битие го создало човекот од кал, додека абиогенезата говори за спонтано настанување на најпроста органска материја од неорганска и нејзин развиток во склоп со физичките законитости.