а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аберџија

мн. аберџии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што носи некаква порака.
Англиски: messenger Турски: haberci
Употреба: Разговорно
Примери:
Не сум пиле за стрелање, туку сум пиле аберџија, од царот сум допратено.
Куќа од куче нема штета, кучето е аберџија, а не е лошо на срце.