а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абдицира

абдицираат; абдицирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 37761
Се откаже, се откажува од престол или од наследно право на престол.
Англиски: abdicate Албански: abdikoj
Примери:
Кралот абдицира од тронот.
Изведенки
абдицирање ср.
глаг. им.