а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абдикација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36699
Чин на откажување, оставка од официјална служба, особено од врховна служба во државата.
Латински: abdicatio Англиски: abdication Албански: abdikim
Примери:
По абдикацијата, Едвард ја добил титулата Војводата од Виндзор.